Kronika rodu Spiderwickov (film)

17. dubna 2009 v 22:11 | kiršpy |  Škatuľa plná filmov


Žáner: Dobrodružný, Fantasy, Rodinný
Réžia: Mark Waters
Scénár: Kare Kirkpatrick, David Berenbaum, John Sayles
Hrajú: Joan Plowright, David Strathairn,
Seth Rogen, Martin Krátky, Jordi Benattar, Tod Fennelly, Mariah Inger, Jeremy Lavallé ,Lise Durocher-Viens, Tyler Patrick Jones, Kyle Switzer,
Hudba: James Horner
Názov (zahraničie): The Spiderwick Chronicles
Názov (Slovensko): Kronika rodu Spiderwickú
Názov (Česká republika): Kronika rodu Spiderwicků
Jazykové verzie: anglická, česká, maďarská, poľská
Titulky: české, anglické, slovenské, poľské, chorvátske, rumunské, srbské, slovinské, maďarské, arabské, bulharské, grécke, islandské, portugalské
Premiéra SR: 20.3. 2008
Premiéra v ČR: 20.3.2008
Premiéra USA: 14.2. 2008
Minutáž: 95 min.

obsah

Dom prastrýka Spiderwicka, do ktorého sa súrodenci Jared, Simon a Mallory práve prisťahovali, vyzeral už na prvý pohľad veľmi záhadne. A druhý pohľad im stačil k tomu, aby vytušili, že ich na tejto adrese čaká najväčšie dobrodružstvo ich života. Kronika Rodu Spiderwickovcov ja adaptáciou populárnej rovnomennej knižnej série, v ktorej ožíva fantastický svet obývaný ešte fantastickejšími bytosťami. Pre ich návštevu nepotrebujete ani čarovné skrinky ani vlaky odchádzajúce z neexistujúcich nástupíšť. Ten svet je totiž oveľa bližšie, ako si myslíte.

Keď najzvedavejšie z detí, Jared, nájde v jednej z izieb knižku, na ktorej je rukou písaná poznámka: "Nech sa to nikto nikdy neopováži čítať", pochopiteľne ju okamžite otvorí. Autor - jeho strýko Arthur Spiderwick - v nej popisuje magické bytosti, ktoré žijú okolo jeho jemne strašidelného sídla. Prešibaného pľuvača Hogsqueala, bandu nebezpečných goblinov, nádherné víly a tajomných škriatkov ale môže vidieť iba ten, kto sa na nich pozerá cez čarovný "kameň na pozeranie" alebo ten, komu uviazol v oku pľuvačov pľuvanec. Kniha ale nie je iba sprievodcom po alternatívnom svete a jeho obyvateľoch, ale zároveň v sebe skrýva zdroj moci nad ním. I preto sa o jej získanie snaží zlobor Mulgarath, jeho najnebezpečnejší obyvateľ. A bude na Jaredovi, Simonovi a Mallory, aby pred ním zachránili nielen túto ríšu fantázie ale aj samých seba.

Režiséra Marka Watersa (Medzi nami dievčatami, Protivné sprosté dievčatá) nadchla predstava nakrútiť dobrodružný príbeh, ktorý je na jednej strane fantasy a na strane druhej pevne ukotvený v realite a súčasnosti. "S našimi hrdinami sa môže stotožniť každý detský divák. Proti svojej vôli sa presťahovali do nového domu a neznámeho prostredia, ktoré krok za krokom skúmajú a objavujú. To prežil hádam každý z nás, vrátane pocitu, že v našom svete okrem nás žijú rôzne zvláštne bytosti, ktoré nevidíme", hovorí Waters. Zvedavé dvojčatá Jareda a Simona si zahral Freddie Highmore (Karolko a továreň na čokoládu), ich staršiu sestru s opatrovateľskými sklonmi Sarah Bolger (In America), na svoj vek veľmi skúsení herci. Všetkým trom súrodencom zdatne sekundujú počítačovo animované monštrá, ktoré priviedol na svet multioscarový tím "trikárov" zo slávnej spoločnosti Industrial Light & Magic.

"Strašidelné domy skrývajúce mnoho tajomstiev, fantastické svety s množstvom úžasných bytostí - to všetko lákalo nás, keď sme boli malí a myslím, že deti sa od tej doby nezmenili," hovorí producent Mark Canton.


reakcie

Vypadá to, že fantasy svět hollywoodské tvůrce stále neomrzel. Bohužel, diváky zřejmě ano. Přinášíme vám recenzi propadáku, jehož kvalita převyšuje to nejlepší z Letopisů Narnie a klidně si do kapsy strčí i Ohnivý pohár.


Stejně jako 80. a 90. léta patřila sci-fi filmům, patří počátek 21. století žánru fantasy. Tenhle boom způsobil Pán prstenů, který však nastolil laťku tak vysoko, že se jí doposud nepodařilo překonat. Tvůrci se již mnohokrát opařili v touze nahrabat si co nejvíc peněz, že jsem si zvykl nic neočekávat. Kronika rodu Spiderwicků sice není žádný převrat, ale místy vás vtáhne do světa nadpřirozených bytostí tak dokonale, že jí odpustíte laciný příběh i místy nedokonalý scénář.


Všechno to začíná ve velkém a tajemném lese za městem, kde stojí velký bílý dům. Tam prastrýček Spiderwick objevuje nadpřirozené bytosti z našeho světa, které se bedlivě schovávají všem smrtelníkům. On má ale to štěstí, že mu začnou důvěřovat a tak píše knihu, kde dokumentuje všemožné druhy skřítků, elfíčků a zrůdiček. Dokonale popisuje jak vypadají, jak se chovají a co na ně působí. Bohužel, každý svět, i ten kouzelný, má jeden háček. Zlo a s tím i zlé nestvůry. Jedna z nich, Mulgarath, chce za každou cenu knihu dostat do rukou, aby podle ní mohla vyhladit všechny obyvatele kouzelného světa, včetně lidí. To se mu málem podaří, když se do Spiderwickova domu po 80 letech nastěhují prastrýcovi příbuzní. Na těch pak leží osud všech živých bytostí na Zemi. A věřte, že její zachraňování je docela záživná a místy zábavná podívaná!

Knížku jsem nečetl, takže vůbec netuším jak je s ní film konzistentní, ale jak sami vidíte, obsahově nejde o nic vyjímečného. Pod vedením Marka Waterse to však dopadlo vcelku dobře. Ten chlap má smysl pro pohádkový svět a jak už dokázal ve svých předchozích filmech, tak i pro rodinné trable. Ty ve filmu dělají největší dusno přičemž mě napadá, jestli to na dětské publikum není trochu příliš. Osobně si nedokážu představit průměrné 7 leté dítko, které ví, co znamená "pacifismus", což na druhou stranu může potěšit jejich rodičovský doprovod, který dík tomu nezůstane ošizený o dospělácké prvky.


Filmu možná škodí na fantasy žánr poněkud krátká stopáž. To způsobuje, že rozvoj postav není tak pečlivý a kdyby nějaká z nich přišla o život, vůbec bych ji nepostrádal. Z tohohle bahýnka, které způsobuje plytký scénář, místy kořeněný pěknými veršíky to vše zvedá herecké obsazení. Sice jsem se s žádnou postavou nesžil, ale také mi žádná nelezla krkem. Ani nevím, kdy se mi tohle u dětské fantasy stalo naposled. Všem vévodí Freddie Highmore, který si tu střihl hned dvě role. Zahrál dvojčata, která se od sebe liší jen svojí povahou.


To mě dovádí k vizuálním efektům, které má na triku Industrial Light & Magic spolu s Tippett studiem. Nejen, že nechali Freddieho odehrát dvojroli, ale veškeré bytosti nechali vytvořit přesně podle ilustrací z knižky. Celková úroveň je tak velmi vysoká. Vsadil bych se, že většina peněz padla právě na CGI. Všechno vypadá krásně pohádkově a fanoušky Harryho Pottera potěší Griffin, který je vystřižený jak z Vězně z Azkabanu. Ten se taky postará o jednu z nejúžasnějších scén filmu. Kam se na něj hrabe létající Eragon. Škoda jen, že jinak perfektní technické stránce chybí pořádná hudba.


Kronika rodu Spiderwicků tak stojí na parádních tricích a svižné akci. Rodiče potěší občas dospělé dialogy a děcka se spokojí s nádherně vykresleným pohádkovým světem a hláškujícími skřítky. Zamrzí jen krátká stopáž spolu s nevalným rozvojem postav. V celku se tak jedná o slušnou fantasy, která neurazí, ale ani nenadchne.TRAILER K FILMU KRONIKA RODU SPIDERWICKOV 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nessa Nessa | Web | 18. dubna 2009 v 17:14 | Reagovat

I knížka i film jsou supr =)

2 Scarlett Scarlett | E-mail | Web | 6. listopadu 2009 v 23:36 | Reagovat

Ahoj, neviděla jsem knížku ani filmy. Ale film by stál za podívání. A mimochodem máte velmi pěkný blog. Určitě vám todalo hodně práce!

3 Den. Den. | Web | 8. dubna 2011 v 20:45 | Reagovat

To je Strašne Skvelý Film :)
Aj Knižky sú dobré :))
..inak pekný blog :)

4 womens plus size evening dresses womens plus size evening dresses | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 13:03 | Reagovat

Not long ago i came accross your internet site and also have been reading along. I figured I might leave my very first remark. Nice blog. I'll keep visiting this web site very frequently.
http://www.speakdress.com

5 jessica mcclintock wedding dress jessica mcclintock wedding dress | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 15:00 | Reagovat

Very good observations. Maybe adding some pictures will make the blog post more interesting.
http://www.speakdress.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama